Menstrala, agaty, połamane skrzydła i srebro

Listopad 29, 2021

Ostatni raz widzieliśmy się na targach w lutym 2019 roku i aż trudno uwierzyć, że minęły prawie dwa lata od tamtego czasu… Pomimo pandemii i wyjątkowo trudnego okresu zastoju, który przyszedł wraz z początkiem lockdownu, udało mi się cały czas tworzyć dla Was biżuterię, a nawet spełniłam jedno ze swoich marzeń – wykończyłam nową pracownię. W tym roku wzięłam też udział w trzech ważnych wystawach złotniczych.

GŁOS KOBIET

GŁOS KOBIET

GŁOS KOBIET

Pierwszą, bardzo ważną i zaangażowaną społecznie wystawą, w której uczestniczyłam, był GŁOS KOBIET. Zaproszenie do udziału w tym wydarzeniu otrzymałam od organizatora – Galerii YES z Poznania.
GŁOS KOBIET to wystawa, której uczestniczkami były wyłącznie panie. Po raz pierwszy powstał projekt, który tak mocno podkreślił obecność kobiet w zawodzie do niedawna zdominowanym przez mężczyzn. Wystawa opowiadała o kobietach i o tym, co je porusza, cieszy, zachwyca, czego pragną i co je boli… Stała się odzwierciedleniem działań polityczno – społecznych w Polsce i na świecie, skłaniała do refleksji, ale także bulwersowała. Do projektu przystąpiło 80 kobiet, a zaprezentowano na niej ponad 200 prac!

Z uwagi na olbrzymią różnorodność prezentowanych obiektów, organizatorzy zdecydowali się na podzielenie prac na 5 sekcji: OPOWIEŚCI, SZEPTY, WIĘZI, JEZYK FORMY I MANIFEST. Wśród prac bardzo dużo było obiektów dotyczących praw kobiet, macierzyństwa, czy akceptacji…

Otwarcie wystawy opóźnił lockdown, ale w końcu udało się pokazać ją publiczności w kwietniu 2021r. Wystawa okazała się być wielkim sukcesem i choć miała zakończyć się w lipcu, a prace miały wrócić do autorek, Galeria Sztuki w Legnicy poprosiła Galerię YES o udostępnienie tej wystawy. GŁOS KOBIET można oglądać od 25.11.2021 do 16.01.2022 roku w Galerii RING w Legnicy. TU znajdziecie artykuł na temat tego wydarzenia.

Ja zaprezentowałam trzy prace.

PODCIĘTE SKRZYDŁA

Pierwsza z nich – BROKEN WINGS – znalazła się w sekcji OPOWIEŚCI.

Kolczyki WINGS powstały na samym początku 2018 roku i były dla mnie wyrazem piękna, wolności, dzikości, pewności siebie. Wykonałam je w kilku egzemplarzach i cieszyły się dużym uznaniem klientów. 2020 roku pojawiła się pandemia i wszystko zmieniła… Kolczyki, które przekazałam na wystawę, wykonałam w 2019 roku, ale w 2021 zostały przemianowane na BROKEN WINGS. Czas pandemii, izolacji, strachu odebrał wielu z nas wolność, radość i spokój. Podcięto nam skrzydła. W życiu każdego z nas coś się zmieniło. Dla mnie był to bardzo trudny czas, pełen lęku o bliskich, smutku, tęsknoty, żalu, wściekłości i bezradności. Wyrazem tych wszystkich uczuć i zmian stały się właśnie kolczyki BROKEN WINGS.

Kolczyki zostały dostrzeżone przez Panią Magdalenę Kwiatkiewicz, założycielkę Galerii YES. Trafiły one do jej prywatnej Kolekcji Współczesnej Sztuki Złotniczej. To jedyna w Polsce i zdecydowanie unikatowa w skali światowej, tak duża kolekcja. W jej skład wchodzi nie tylko biżuteria użytkowa, ale również różne obiekty wykonane technikami złotniczymi. Znajdują się w niej prace, które szczególnie urzekły właścicielkę, zostały nagrodzone na ważniejszych konkursach jubilerskich i złotniczych, jak również zostały specjalnie zamówione. Cały zbiór odzwierciedla aktualną kondycję współczesnej polskiej sztuki złotniczej. Kolekcja Pani Magdaleny prezentowana jest na różnych wystawach w Muzeach i Galeriach w całym kraju. Moja praca znalazła się zatem wśród prac najznakomitszych projektantów biżuterii.

BOGINI MIŁOŚCI

Moje pozostałe dwie prace trafiły do sekcji SZEPTY.

FREJA to wisior zrobiony ze srebra z odrobiną złota oraz z czarnymi spinelami. Freja to bogini płodności i miłości. O tej pracy nie zamierzam dużo pisać. Myślę, że każdy z Was dostrzeże w niej pewne dosłowne, ale i przenośne cechy kobiece, takie jak piękno, zmysłowość, subtelność, ale też i pewną drapieżność. Całą interpretację oraz ocenę pozostawię Wam i waszej wrażliwości oraz wyobraźni.

MENSTRALA I UBÓSTWO MENSTRUACYJNE

Ostania praca, którą zaprezentowałam nosiła tytuł TRIBUTE TO MENSTRALA – BEAUTY IN BLOOD.

Menstruacja zagościła w galeriach sztuki w Stanach Zjednoczonych w latach 70. ubiegłego wieku, a początek nowego tysiąclecia był początkiem nurtu o nazwie MENSTRALA. MENSTRALA to nieoficjalny termin, pod którym kryją się różne sposoby prezentowania tematu menstruacji w sztuce. W XXI wieku większość społeczeństw wciąć odczuwa dyskomfort, gdy w dyskusji publicznej pojawi się słowo okres, podpaska, tampon. Moją pracą chciałam przede wszystkim zwrócić uwagę na problem edukacji seksualnej oraz ubóstwa menstruacyjnego w Polsce. Jeśli nie słyszeliście tego terminu, chcecie się dowiedzieć czym jest ubóstwo menstruacyjne i jak z nim walczyć, koniecznie zajrzyjcie na stronę Akcja Menstruacja.

MENSTRALA - BEAUTY IN BLOOD

MENSTRALA – BEAUTY IN BLOOD

ODCIENIE MIEDZI I SREBRA

Wild Berries z agatem

Wild Berries z agatem

Drugim projektem, w którym wzięły udział moje prace była wystawa ODCIENIE MIEDZI I SREBRA. Została ona przygotowana przez Fundację Promocji Wzornictwa i Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych w Muzeum Regionalnym w Jaworze i prezentowała kilkadziesiąt prac uznanych polskich artystów-złotników i projektantów biżuterii. Prezentowane prace wykonane były współczesnymi technikami złotniczymi i miały ukazywać, jak twórczo artyści korzystają z bogactw ziemi dolnośląskiej: miedzi, srebra i złota, które wydobywane są w Zagłębiu Miedziowym w ilościach znaczących w świecie. Wystawę można było oglądać od 22 października do 28 listopada 2021 roku. Więcej informacji o wystawie znajdziecie w tym artykule.
Sama nie miałam możliwości, by zobaczyć wystawę, ale Dyrektor Muzeum Pan Arkadiusz Muła przesłał mi kilka zdjęć, za co jestem ogromnie wdzięczna.

Wystawa Odcienie Miedzi i Srebra

Odcienie Miedzi i Srebra

Na wystawie zaprezentowane zostały moje kolczyki WINGS (BROKEN WINGS), Obrączka KORA, oraz organiczny sygnet z kolekcji PATHS.

agatART

Niedługo po zamknięciu wystawy GŁOS KOBIET w Poznaniu, przyszedł kolejny mail i kolejne zaproszenie do udziału w projekcie agatART. W 2021 roku firma YES Biżuteria obchodzi 40-lecie istnienia, więc właściciele uznali, że będzie to doskonały moment, by zorganizować kolejny konkurs złotniczy. W minionych latach odbyły się konkursy ĆWIERĆ, brylART oraz pearlART.
Tym razem w centrum uwagi znalazł się AGAT, który został przekazany artystom przez organizatorów.

agatART

agatART

Ja otrzymałam od Galerii plastry fioletowego agatu, surowego z jednej strony, wypolerowanego z drugiej. Ponieważ kocham wszystkie faktury, chropowatości, surowości, moją uwagę zdecydowanie przykuła niepolerowana strona kamienia. Długo myślałam nad projektem i bardzo chciałam, by praca była związana bezpośrednio z naturą. Wszelkie projekty, rysunki i próby doprowadziły do powstania wisiora inspirowanego moją kolekcją WILD BERRIES, a agat został ostatecznie ubrany w listki i dodatkowo ozdobiony aleksandrytem.

Wild Berries z agatem

Wild Berries z agatem

Wystawa w Galerii Yes, Fot. Jola Gazda

Wystawa w Galerii, Yes Fot. Jola Gazda

Pozostaje mi jedynie mieć nadzieję, że kolejny rok będzie równie owocny.