O mnie i o moim warsztacie

Małgorzata Chruściel-Waniek

Projektowanie biżuterii jest dla mnie olbrzymią pasją, a radość płynąca z jej tworzenia towarzyszy mi w każdej chwili mojego życia.

Mieszkam i prowadzę swoją pracownię złotniczą w Warszawie. Jestem absolwentką Filologii Rosyjskiej, a tworzeniem biżuterii zajmuję się od 2006 roku. Wcześniej pracowałam w firmie odzieżowej oraz jednocześnie projektowałam i szyłam ubrania oraz torebki pod swoją marką.

Jestem członkiem Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych oraz Ogólnopolskiego Cechu Rzemieślników Artystów. Od 2013 roku zasiadam w Radzie Programowej STFZ. Uczestniczyłam w wielu konkursach i wystawach zbiorowych (m.in. „Prezentacje”, „Przezroczystość”, „Gramy!925”, „XXV – lecie STFZ”, „Designed in Poland”, czy „Amber Design Meeting 2016”). Moja biżuteria pokazywana była na targach w Polsce (Amberif – Gdańsk, Złoto Srebro Czas – Warszawa) i za granicą – w Dubaju i Hong Kongu.

Swoje prace wykonuję głównie ze srebra, złota, kamieni szlachetnych i półszlachetnych, pereł, a ostatnio coraz częściej – bursztynu. Inspiruje mnie natura, dawna biżuteria oraz same materiały (kamienie). To one są natchnieniem do pracy i punktem wyjścia przy projektowaniu biżuterii. Staram się wydobyć z nich to, co najlepsze, podkreślić ich naturalne piękno. Większość spośród moich prac to unikatowe egzemplarze.

Mój warszatat
Pracownia Małgorzaty Chruściel - Waniek

Pracownia jest moim drugim domem. To właśnie tu, przy stole złotniczym, spędzam najwięcej czasu. Odlewam, walcuję, przeciągam, piłuję, repusuję, lutuję, poleruję, oprawiam kamienie… Codziennie uczę się czegoś nowego o sobie i tym niezwykłym zawodzie.

Praca nad pierścionkiem

Jeśli chcecie poznać tajniki mojej pracy, śledźcie mój profil na Facebooku i Instagramie. Codziennie staram się dzielić z Wami postępami z mojej pracowni i pokazywać Wam etapy tworzenia autorskiej biżuterii.