Złote obrączki

Jak wybrać obrączki ślubne

Styczeń 20, 2017

Obrączki to symbol miłości, oddania i wierności małżeńskiej. Ponieważ wybór obrączek jest decyzją na całe życie, warto ją przemyśleć. Obrączki muszą być nie tylko estetyczne, powinny być też wygodne, praktyczne i pasować do osób, które będą je nosiły. Nie kierujcie się więc w tej kwestii tym, co ma do powiedzenia rodzina czy znajomi. To musi być Wasza decyzja. Czasy, kiedy dopuszczalne było jedynie kupowanie obrączek z żółtego złota, na szczęście dawno już minęły, macie pełne pole do popisu. Zacznijmy od dostępnych metali.

Złoto

Klasyczne obrączki są wykonywane ze złota. Złoto występuje w kilku wariantach kolorystycznych: żółtym, białym, różowym, czerwonym, a nawet zielonym. Przy wyborze koloru złota kierujcie się wyłącznie gustem. Kolor złota nie ma wpływu na jego trwałość, więc jeśli nie nosicie i nie lubicie żółtego złota, nie zamawiajcie obrączek w takim kolorze, tylko dlatego, że „taka jest tradycja”.

Co oznacza próba złota

Czyste złoto (pr. 999, 24 karaty) jest bardzo miękkim metalem. Pamiętacie westerny, w których zębami sprawdzano autentyczność złota? W ten sposób naprawdę można odróżnić czyste złoto od mosiądzu, który jest bardzo twardy. By złoto stało się twardsze, do stopu dodaje się ligury, czyli domieszki innych metali (jest to m.in. srebro, pallad, miedź, cynk). To także dzięki tym domieszkom złoto może zyskać inną niż żółta barwę. Złoto próby 999, ma w swoim składzie 99,9% czystego złota bez domieszek innych metali.

Najwyższą użytkową próbą jest próba 750. To złoto 18 karatowe. Jest to bardzo szlachetny stop, bo w swoim składzie zawiera aż 75% czystego złota. Ciekawostką jest fakt, że w Dubaju nie można sprzedawać wyrobów ze złota o próbie niższej niż 750. Francuzi również bardzo cenią sobie złoto 18K. W Polsce nie jest ono popularne głównie ze względu na swoją cenę.
Najpowszechniej występującą próbą złota jest próba 585, czyli 14 karatów i to właśnie takie obrączki są zamawiane najczęściej. Stop o próbie 585 zawiera 58,5% czystego złota, jest zatem szlachetny i na tyle twardy i odporny, by przetrwać z nami przez całe życie.
Jakiś czas temu pojawiły się na rynku wyroby ze złota próby 333 (8 karatów). Jest to złoto o niskiej wartości, ponieważ w składzie ma jedynie 33% złota, pozostałe 67% to domieszki innych metali. Stop ten jest twardy, ale niestety niewiele (poza kolorem) ma wspólnego ze złotem.

Prób tego metalu jest więcej. Opisałam jednak tylko te, które według mnie mają znaczenie przy wyborze obrączek.

Srebro

Wśród moich klientów srebro jest bardzo popularne i cenione. Świetnie komponuje się ze złotem, oksyda pięknie podkreśla jego walory, niestety nie jest ono równie twarde i trwałe, jak złoto. Nie musi to być wielkim problemem, ponieważ klienci wybierają zazwyczaj fakturowane srebro, na którym nie widać tak rys, jak na gładkiej, wypolerowanej powierzchni.

Pamiętajcie, jeśli chcecie, by Wasze obrączki (dotyczy to w zasadzie całej biżuterii), jak najdłużej wyglądały jak nowe, dbajcie o nie. Zdejmujcie je do prac w warsztacie, ogrodzie, czy sprzątania. Kontakt z detergentami nie wpływa dobrze na metale szlachetne. Jeśli uznacie, że obrączki straciły blask, możecie je oddać do odnowienia – wypolerowania, wyczyszczenia, czy ponownego oksydowania.

Często wykonuję wzory, w których łączę srebro ze złotem. Obrączki takie są bardzo efektowne, szczególnie jeśli złoto połączone jest z oksydowanym srebrem i powstaje duży kontrast między kolorami metali.

Na rynku dostępne są również obrączki palladowe, platynowe i tytanowe. Ze względu na technologię, nie mam jeszcze możliwości, by takie dla Was wykonać, ale może za parę lat…

Jaki wzór wybrać?

Obrączki wykonywane są w różnych szerokościach, grubościach i profilach. Wymienię tylko kilka, najbardziej popularnych konfiguracji.
Przy wyborze szerokości klienci kierują się przede wszystkim wygodą i ceną. Obrączki mają zwykle szerokość od około 3mm do 6-7mm, ale zdarzało mi się robić i delikatniejsze warianty (około 2mm), jak również dużo szersze (10mm).
Jeśli jesteś drobną osobą i wcale nie nosisz biżuterii nie wybieraj szerokiej obrączki, tylko delikatną, subtelną, wygodną.
Im szersza jest obrączka, tym wyższa będzie jej cena, bo potrzeba więcej materiału na jej wykonanie. Zasada ta nie ma dużego znaczenia w przypadku srebrnych obrączek, ale przy złocie już tak. Warto pamiętać, że złoto jest kruszcem dużo cięższym od srebra, uważajcie więc, by nie wybrać wzoru, który będzie Wam ciążył na palcu.

Czym jest profil?

Profil to kształt jaki obrączka ma po przecięciu. Możecie wybrać profil okrągły, kwadratowy, prostokątny, półokrągły, płaski, owalny… Tu znów kierujcie się tym, co będzie dla Was najlepsze, najwygodniejsze i najładniejsze.

Obrączka z kamieniem?

Osobom zdecydowanym na obrączkę z kamieniem zawsze polecam wybór kamieni naturalnych, bo te są po prostu ponadczasowe. Lepiej wybrać malutki brylancik, niż większą cyrkonię. Dlaczego brylanty? Twardość brylantów gwarantuje im długowieczność i blask. Jeśli chcecie coś oryginalniejszego, wybierzcie diament o szlifie rozetowym, nie brylantowym. Jeśli zdecydujecie się na brylant, pamiętajcie, im czystszy, bielszy i większy brylant, tym wyższa jest jego wartość.

Złoty złom

Jeśli macie w domu złote łańcuszki, stare pierścionki lub obrączki po dziadkach, mogą się one stać częścią Waszych nowych obrączek. Możecie powierzyć mi to złoto, ja oddam je do rafinacji (by otrzymać czyste złoto), z którego następnie wykonam obrączki. Zapewni to najwyższą jakość stopu oraz właściwy kolor obrączek. Oczywiście złoto to zostanie uwzględnione przy wycenie obrączek.

Dlaczego warto zamówić obrączki u złotnika/projektanta?

Obrączki to biżuteria wyjątkowa, która towarzyszyć Wam będzie przez całe życie. Szkoda zatem decydować się na pierwsze z brzegu, wykonane anonimowo w wielkiej fabryce gdzieś na końcu świata. Nawet jeśli myślicie o klasycznym wzorze, warto poprosić o jego wykonanie kogoś, kto w tę pracę włoży całe swoje serce, doświadczenie i umiejętności, kto w trakcie pracy będzie myślał o Was.
Zamawiając u mnie obrączki otrzymacie dodatkowo fotorelację z pracowni przedstawiającą etapy pracy nad obrączkami.

Fotorelacja z prac nad obrączkami ślubnymi

Ceny i terminy

Ceny i terminy ustalane są indywidualnie z klientami i zależą między innymi od wzoru oraz aktualnej ilości zamówień. Jeśli wyborowi sukni ślubnej, garnituru, makijażu, które „są na jedną noc” poświęcacie bardzo dużo czasu przed ślubem, nie zostawiajcie wyboru obrączek na ostatnią chwilę. To je będziecie nosić przez resztę życia.

Jeśli macie pytania, piszcie. Z przyjemnością na nie odpowiem. A pod tym linkiem możecie obejrzeć obrączki, które wykonałam do tej pory.

Zdjęcie główne pochodzi z serwisu pixabay.com